Bikubenfonden stopper som afsender af Årets Reumert

Bikubenfonden, som har stået bag Årets Reumert siden 1998, har valgt at stoppe og give prisuddelingen videre. Nu leder fonden efter organisationer, der kunne have interesse i at overtage prisuddelingen.

”Vi kommer i fremtiden til at bruge en lige så stor andel af fondens midler på scenekunsten, som vi gør i dag. Men det vil blive på en måde, der tager afsæt i det strategiske fokus vi har; nemlig at bistå professionelle kunstnere og kulturinstitutioner med at gå nye veje,” udtaler Bikubenfondens direktør, Søren Kaare-Andersen.

For at skabe mulighed for, at Årets Reumert kan fortsætte i 2019, vil Reumert-juryen fortsat være engageret af Bikubenfonden. Derfor vil de stadig opleve scenekunst rundt i landet i den kommende tid.

Formålet med Årets Reumert er at synliggøre de ekstraordinære præstationer inden for scenekunsten og stimulere interessen for det levende teater i Danmark. Årets Reumert fandt i år sted – for foreløbigt sidste gang – den 9. juni i Skuespilhuset.

Previous articleSuccesmusical med rekordsalg kommer til København
Next articleHusets Teater er klar med sæsonprogram 18/19