Reumert-statuetten © Agnete Schlictkrull

Tirsdag den 30. april satte Reumert-juryen sig sammen og offentliggjorde navnene på de nominerede i de 17 kategorier ved Årets Reumert 2019. Hele seancen kunne følges live på Facebook, hvor navnene løbende blev udmeldt. Vi har herunder samlet en oversigt over alle nominerede inden for hver kategori.

De nominerede er:

Årets kvindelige hovedrolle:
Tammi Øst, Richard III, Husets Teater
Mette Døssing, 4:48 Psychosis, Aarhus Teater
Stina Ekblad, Dantes guddommelige komedie, Østerbro Teater

Årets mandlige hovedrolle:
Simon Bennebjerg, Den kroniske uskyld, Det Kongelige Teater
Søren Sætter-Lassen, Amadeus, Det Kongelige Teater
Morten Hee Andersen, Færdig med Eddy, Betty Nansen Teatret

Årets kvindelige ensemblerolle:
Charlotte Munksgaard, John Lennon er død, TEATER V
Stine Schrøder Jensen, Præsidentinderne, Det Kongelige Teater
Lone Rødbroe, Turisterne, Vendsyssel Teater

Årets mandlige ensemblerolle:
Morten Suurballe, Biedermann og brandstifterne, Aarhus Teater
Peter Gilsfort, Død over eliten, Odense Teater
Klaus Geisler, Den grønlandske mand, Teater freezeProductions og Grønlands National Teater

Årets sanger er:
Gisela Stille, Trubaduren, Det Kongelige Teater, Teatro Real (Madrid) og Opéra Monte Carlo
Sofie Elkjær Jensen, Flagermusen og Drot og Marsk, Det Kongelige Teater
Gert Henning-Jensen, Drot og Marsk, Det Kongelige Teater

Årets danser:
Ole Birger Hansen, Ai-Ai-Ai, Aaben Dans
Milou Nuyens, Chopin danser, Dansk Danseteater
Ida Praetorius, Askepot, Det Kongelige Teater

Årets performer:
Madame Nielsen, Black Madonna, Sort/Hvid
Niels Anders Thorn, Gilgamesh, Hotel Pro Forma
• Yael Gaathon, Shinpai Shinaide – Don’t Worry About Us, Blue Cliff, Åbne Scene og Bora Bora

Årets instruktør:
Minna Johannesson, Dig og mig ved daggry, Teater Nordkraft og Kat på et varmt bliktag, Betty Nansen Teatret
Sargun Oshana, 4:48 Psychosis, Aarhus Teater
Jacob Schjødt, Anna Sophie Hedvig, Odense Teater

Årets scenedesign:
Ditlev Brinth (lyddesign) og Peter Schultz (scenografi), Anna Sophie Hedvig, Odense Teater
Signe Krogh (scenografi), Eksplosioner, Teatret Masken og Det tabte land, Vendsyssel Teater
Maja Ravn (scenografi), Orlando, Betty Nansen Teatret og Shakespeare in Love, Østerbro Teater

Årets dramatiker:
Rhea Leman, Leve livet, Bornholms Teater
Andreas Dawe, Vort mismods vinter, AKUT360 & Husets Teater
Christina Hagen, Med mig selv i mine egne arme, Østerbro Teater

Årets børne-/ungdomsforestilling:
Dig og mig ved daggry, Teater Nordkraft
Tango, Teater O, Nørregaards Teater & Black Box Theatre
Kom dans med mig, Det Lille Teater

Årets musical / musikteater:
Det tabte land, Vendsyssel Teater
Tarzan, Fredericia Teater
I et forhold, Betty Nansen Teatret

Årets opera:
Passageren, Den Jyske Opera
Drot og Marsk, Det Kongelige Teater
Tidens og visdommens triumf, Det Kongelige Teater og Malmö Opera

Årets danseforestilling:
Ocean of Our Motion, DeLeónCompany
An Eve And An Adam, Granhøj Dans
Panic Day, Uppercut Danseteater

Årets skuespil:
4:48 Psychosis, Aarhus Teater
Kat på et varmt bliktag, Betty Nansen Teatret
Den kroniske uskyld, Det Kongelige Teater

Årets performance:
Shinpai Shinaide – Don’t Worry About Us, Blue Cliff, Åbne Scene og Bora Bora
Black Madonna, Sort/Hvid
Mod alle odds, Betty Nansen Teatret og Fix & Foxy

Årets særpris:
Messias i nat, Husets Teater & MA ARCHIVE
Skattegraveren, Det Kongelige Teater
Tænk hvis man havde en rejsegrammofon, Teatret Gruppe 38, Teatret Møllen, Teater2Tusind & Carte Blanche

Årets Reumert 2019 afholdes søndag den 2. juni 2019 på Nørrebro Teater og markerer samtidig afslutningen på festivalen CPH STAGE. Skuespiller Ditte Hansen træder endnu en gang ind i værtsrollen for showet – noget hun har prøvet to gange før.

Billetter til Årets Reumert 2019 kan købes her.