Endnu en Ken Follet-roman bliver til musical

Ken Follet, Den Evige Ild
FOTO: Ken Follet ©Scanpix

For anden gang bliver en af Ken Follets succesromaner til en musical, og denne gang omdannes romanen Den Evige Ild. Musicalen får premiere på Bellevue Teater den 1. marts 2019.

Fortællingen foregår i 1500-tallets England, hvor den protestantiske Elizabeth er blevet dronning. Mange betragter imidlertid kusinen Maria Stuart som den retmæssige arving til den engelske trone. Dronningen opretter derfor landets første efterretningstjeneste. Her bliver den unge Ned Willard hemmelig agent. Han får til opgave at advare hende om potentielle sammensværgelser, attentatplaner og korruption.

Caspar Phillipson, Bellevue Teatret
FOTO: Caspar Phillipson ©Dennis Westerberg

’Jordens Søjler’ var den første roman, der blev omdannet til en musical, og den blev set af mere end 73.000 mennesker. Folkene bag succesen er nu gået i gang med arbejdet med Den Evige Ild. Du kan købe billetter til musicalen allerede i dag via linket her.

Previous articleDen kultfilm-inspireret ‘The Art of Falling’ gæster Teatret ved Sorte Hest
Next articleNyt syng-med-teater forvandler Tobias Trier til crooner