Tony Awards Show
FOTO: Tony Awards Show ©Scanpix

Klokken halv ni i morges (lokal tid) blev sløret løftet for nomineringerne til Tony Awards 2018 i New York. Tony-statuetten er den største teaterpris i USA – teaterverdenens svar på en Oscar.

Award-showet med prisoverrækkelser bliver afholdt den 10. Juni fra kl. 17 lokal tid (New York). De nominerede til Tony Awards 2018 er:

Bedste teaterforestilling

The Children, skrevet af Lucy Kirkwood
Farinelli and The King, skrevet af Claire van Kampen
Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two, skrevet af Jack Thorne
Junk, skrevet af Ayad Akhtar
Latin History for Morons, skrevet af John Leguizamo

Bedste musical

The Band’s Visit
Frozen
Mean Girls
SpongeBob SquarePants: The Musical

Bedste nyopsætning – teater

Angels in America
Edward Albee’s Three Tall Women
Eugene O’Neill’s The Iceman Cometh
Lobby Hero
Travesties

Bedste nyopsætning – musical

My Fair Lady
Once On This Island
Rodgers & Hammerstein’s Carousel

Bedste manuskript – musical

The Band’s Visit, Itamar Moses
Frozen, Jennifer Lee
Mean Girls, Tina Fey
SpongeBob SquarePants: The Musical, Kyle Jarrow

Bedste originale musik skrevet til teatret

Angels in America, Adrian Sutton
The Band’s Visit, David Yazbek
Frozen, Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
Mean Girls, Jeff Richmond, Nell Benjamin
SpongeBob SquarePants: The Musical, Yolanda Adams, Steven Tyler & Joe Perry of Aerosmith, Sara Bareilles, Jonathan Coulton, Alex Ebert of Edward Sharpe & The Magnetic Zeros, The Flaming Lips, Lady Antebellum, Cyndi Lauper & Rob Hyman, John Legend, Panic! at the Disco, Plain White T’s, They Might Be Giants, T.I., Domani & Lil’C

Bedste skuespiller i en teaterhovedrolle

Andrew Garfield, Angels in America
Tom Hollander, Travesties
Jamie Parker, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two
Mark Rylance, Farinelli and The King
Denzel Washington, Eugene O’Neill’s The Iceman Cometh

Bedste skuespillerinde i en teaterhovedrolle

Glenda Jackson, Edward Albee’s Three Tall Women
Condola Rashad, Saint Joan
Lauren Ridloff, Children of a Lesser God
Amy Schumer, Meteor Shower

Bedste skuespiller i en musicalhovedrolle

Harry Hadden-Paton, My Fair Lady
Joshua Henry, Rodgers & Hammerstein’s Carousel
Tony Shalhoub, The Band’s Visit
Ethan Slater, SpongeBob SquarePants: The Musical

Bedste skuespillerinde i en musicalhovedrolle

Lauren Ambrose, My Fair Lady
Hailey Kilgore, Once On This Island
LaChanze, Summer: The Donna Summer Musical
Katrina Lenk, The Band’s Visit
Taylor Louderman, Mean Girls
Jessie Mueller, Rodgers & Hammerstein’s Carousel

Bedste skuespiller i en teaterbirolle

Anthony Boyle, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two
Michael Cera, Lobby Hero
Brian Tyree Henry, Lobby Hero
Nathan Lane, Angels in America
David Morse, Eugene O’Neill’s The Iceman Cometh

Bedste skuespillerinde i en teaterbirolle

Susan Brown, Angels in America
Noma Dumezweni, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two
Deborah Findlay, The Children
Denise Gough, Angels in America
Laurie Metcalf, Edward Albee’s Three Tall Women

Bedste skuespiller i en musicalbirolle

Norbert Leo Butz, My Fair Lady
Alexander Gemignani, Rodgers & Hammerstein’s Carousel
Grey Henson, Mean Girls
Gavin Lee, SpongeBob SquarePants: The Musical
Ari’el Stachel, The Band’s Visit

Bedste skuespillerinde i en musicalbirolle

Ariana DeBose, Summer: The Donna Summer Musical
Renée Fleming, Rodgers & Hammerstein’s Carousel
Lindsay Mendez, Rodgers & Hammerstein’s Carousel
Ashley Park, Mean Girls
Diana Rigg, My Fair Lady

Bedste scenedesign – teater

Miriam Buether, Edward Albee’s Three Tall Women
Jonathan Fensom, Farinelli and The King
Christine Jones, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two
Santo Loquasto, Eugene O’Neill’s The Iceman Cometh
Ian MacNeil and Edward Pierce, Angels in America

Bedste scenedesign – musical

Dane Laffrey, Once On This Island
Scott Pask, The Band’s Visit
Scott Pask, Finn Ross og Adam Young, Mean Girls
Michael Yeargan, My Fair Lady
David Zinn, SpongeBob SquarePants: The Musical

Bedste kostumedesign – teater

Jonathan Fensom, Farinelli and The King
Nicky Gillibrand, Angels in America
Katrina Lindsay, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two
Ann Roth, Edward Albee’s Three Tall Women
Ann Roth, Eugene O’Neill’s The Iceman Cometh

Bedste kostumedesign – musical

Gregg Barnes, Mean Girls
Clint Ramos, Once On This Island
Ann Roth, Rodgers & Hammerstein’s Carousel
David Zinn, SpongeBob SquarePants: The Musical
Catherine Zuber, My Fair Lady

Bedste lysdesign – teater

Neil Austin, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two
Paule Constable, Angels in America
Jules Fisher og Peggy Eisenhauer, Eugene O’Neill’s The Iceman Cometh
Paul Russell, Farinelli and The King
Ben Stanton, Junk

Bedste lysdesign – musical

Kevin Adams, SpongeBob SquarePants: The Musical
Jules Fisher og Peggy Eisenhauer, Once On This Island
Donald Holder, My Fair Lady
Brian MacDevitt, Rodgers & Hammerstein’s Carousel
Tyler Micoleau, The Band’s Visit

Bedste lyddesign – teater

Adam Cork, Travesties
Ian Dickinson for Autograph, Angels in America
Gareth Fry, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two
Tom Gibbons, 1984
Dan Moses Schreier, Eugene O’Neill’s The Iceman Cometh

Bedste lyddesign – musical

Kai Harada, The Band’s Visit
Peter Hylenski, Once On This Island
Scott Lehrer, Rodgers & Hammerstein’s Carousel
Brian Ronan, Mean Girls
Walter Trarbach og Mike Dobson, SpongeBob SquarePants: The Musical

Bedste instruktør – teater

Marianne Elliott, Angels in America
Joe Mantello, Edward Albee’s Three Tall Women
Patrick Marber, Travesties
John Tiffany, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two
George C. Wolfe, Eugene O’Neill’s The Iceman Cometh

Bedste instruktør – musical

Michael Arden, Once On This Island
David Cromer, The Band’s Visit
Tina Landau, SpongeBob SquarePants: The Musical
Casey Nicholaw, Mean Girls
Bartlett Sher, My Fair Lady

Bedste koreografi

Christopher Gattelli, My Fair Lady
Christopher Gattelli, SpongeBob SquarePants: The Musical
Steven Hoggett, Harry Potter and the Cursed Child, Parts One and Two
Casey Nicholaw, Mean Girls
Justin Peck, Rodgers & Hammerstein’s Carousel

Bedste orkestrering

John Clancy, Mean Girls
Tom Kitt, SpongeBob SquarePants: The Musical
Annmarie Milazzo og Michael Starobin, Once On This Island
Jamshied Sharifi, The Band’s Visit
Jonathan Tunick, Rodgers & Hammerstein’s Carousel

Tidligere artikelKvindetabuer, tryllekunst og poesi på Teatret ved Sorte Hest
Næste artikelDet Kgl. Teater er klar med nyt sæsonprogram