Det store stilehæfte
Olaf Johannesen og Jens Albinus - Reumert nomineret for Det store stilehæfte. Foto: Henrik Ohsten Rasmussen.

Årets Reumert nomineringer er på offentliggjort og for første gang nogensinde skiller Danmarks største scenekunstpris 2020 sig ud ved at have to skuespillere fra samme teaters forestilling nomineret til samme pris.

Det er på pladsen til »Årets mandlige hovedrolle«, hvor Olaf Johannesen og Jens Albinus deler en nominering.

De to mænd er indstillet for deres fortolkning af tvillingdrengene i opsætningen af Agota Kristofs roman »Det store stilehæfte« på Husets Teater.

Trods en forårssæson præget af Corona-nedlukning og aflysninger står der et stærkt kunstnerisk felt af fængende forestillinger og fremragende kunstnere, som er nomineret til Årets Reumert 2020.

Reumert finder sted den 21. september i Folketeatret.

I kategorien ”Årets kvindelige hovedrolle” er Lotte Andersen nomineret i Elfriede Jelineks ordstærke

Folkekongen på Husets Teater, Sara Viktoria Bjerregaard for den unge Lotte i denungewertherslidelser på Aarhus Teater & Sort/Hvid og Johanne Louise Schmidt for både Roxane Cyrano de Bergerac ogPenthesilea på Det Kongelige Teater.

Husets Teater er igen at finde i kategorien ”Årets forestilling,” hvor Det store stilehæfte er nomineret sammen med Odense Teaters fortolkning af Elena Ferrantes romanserie Min geniale veninde 1 + 2 og Aarhus Teaters klassikeropsætning af Ordet.

Prisnomineringer fordeler sig med geografisk spredning fra Teatret Møllen i Sønderjylland, til Teater Nordkraft i Nordjylland, fire nomineringer på Fyn og flere i København og omegn, mens Aarhus Teater og Det Kongelige Teater står til flest nomineringer.

Man kan se hele listen herunder:

Årets forestilling

  • Min geniale veninde 1 + 2, Odense Teater
  • Ordet, Aarhus Teater
  • Det store stilehæfte, Husets Teater

Årets instruktør

  • Egill Pálsson, Fanny og Alexander, Aalborg Teater
  • Sargun Oshana, denungewertherslidelser, Aarhus Teater og Sort/Hvid
  • Anja Behrens, Ordet, Aarhus Teater

Årets kvindelige hovedrolle

  • Lotte Andersen, Folkekongen, Husets Teater
  • Johanne Louise Schmidt, Cyrano de Bergerac og Penthesilea, Det Kongelige Teater
  • Sara Viktoria Bjerregaard, denungewertherslidelser, Aarhus Teater og Sort/Hvid

Årets mandlige hovedrolle

  • Jacob Madsen Kvols, The Rocky Horror Show, Aarhus Teater
  • Ulver Skuli Abildgård, Jeppe på Bjerget, Vendsyssel Teater
  • Olaf Johannessen og Jens Albinus, Det store stilehæfte, Husets Teater


Årets performer

Uddeles ikke i år

Årets kvindelige ensemblerolle

  • Sicilia Gadborg Høegh, Penthesilea, Det Kongelige Teater
  • Jela Natius Abildgaard, 150 meter til i morgen, Teater Nordkraft
  • Bodil Jørgensen, Den skaldede frisør, One and Only Musical Teater

Årets mandlige ensemblerolle

  • Kasper Dalsgaard, De hovedløse, Mungo Park
  • Ole Sørensen, Mod til at dræbe, Teatret Møllen
  • Bisse, Helligtrekongersaften, Odense Teater

Årets danser

  • Alexander Bozinoff, Kameliadamen, Det Kongelige Teater
  • Kizzy Matiakis, Blixen, Det Kongelige Teater
  • Astrid Elbo, Bonnie & Clyde, Betty Nansen Teatret


Årets sanger

  • Susanne Resmark, Sweeney Todd, Det Kongelige Teater
  • Sine Bundgaard, Idomeneo, Det Kongelige Teater, Co-produktion med Teatro Real Madrid, Teatro dell’Opera di Roma, Canadian Opera Company
  • Jens Søndergaard, Eugen Onegin, Den Jyske Opera, La Bohème, CPH Opera Festival og Østerbro Teater, og Rhinguldet, Den Ny Opera

Årets scenedesign

  • Christian Albrechtsen og Mathias Hersland, Lazarus, Aarhus Teater og Det Kongelige Teater
  • Johan Kølkjær, Dark Noon, Fix&Foxy og Østerbro Teater
  • David Gehrt, Ordet, Aarhus Teater

Årets dramatiker

  • Simone Isabel Nørgaard, Jordens Indre, Folketeatret
  • Marie Bjørn, Apokalypse, Teater Momentum
  • Anna Bro, Rædsel, AHA Produktion og Teater Grob


Årets børne-/ungdomsforestilling

  • Fra tidernes morgen, Marionetteatret
  • [pAp]-[kAs], Hvid Støj
  • Skam3, Aveny-T

Årets musical og musikteater

  • Brøgger, Østerbro Teater
  • Viva Las Vegas, Randers Teater
  • Urinetown, Fredericia Teater

Årets opera

  • Snedronningen, Det Kongelige Teater
  • La Bohème, Copenhagen Opera Festival og Østerbro Teater
  • IdomeneoDet Kongelige Teater, Co-produktion med Teatro Real

Madrid, Teatro dell’Opera di Roma, Canadian Opera Company

Årets danseforestilling

  • Kammerballetten 2019, Kammerballetten
  • Bonnie & Clyde, Betty Nansen Teatret
  • Leas rum, Pernille Garde Stage Art

Årets performance

  • Det åbne hjerte, SIGNA og Aarhus Festuge
  • Champions & Mass Effect, HimHerAndIt og Bora Bora
  • Første parket, Kunstnerkollektivet Familien

Årets særpris

  • Room 4.1 Live, Kristján Ingimarsson Company
  • Apokalypse, Teater Momentum
  • Dark Noon, Fix&Foxy og Østerbro Teater