På Det Kongelige Teater var der i går premiere på Verdis operadrama Othello, som er en musikalsk version af Shakespeares tragedie om jalousi og mord. Den Reumert-vindende iscenesættelse er en repremiere, som kan opleves frem til den 4. juni.
Verdi var en stor beundrer af Shakespeares dramaer og satte en ære i at sikre, at hans operaopførelser af Shakespeare var tro mod de oprindelige dramer. Foruden Othello har Verdi også opført operaversioner af ’Falstaff’ og ’Macbeth’.
I Verdis opsætning skæres Shakespeares drama ind til benet, og konflikten forstærkes af Verdis musik. I centrum står den jaloux og ondsindede Jago, som Verdi så som djævelen, der sætter det hele i værk. Jagos evne til at vikle den skønne Desdemona ind i et spind af løgne er operaens kerne.
Genopsætningen af Othello bliver instrueret af Anne Fugl, og operaen bliver sunget på italiensk. Du kan læse mere og købe billetter til forestillingen her.