Reumert, statuette, nominering, prisoverrækkelse, 2018
FOTO: Årets Reumert-statuette 2018 af John Kørner ©Agnete Schlichtkrull

Så er årets Reumert-nomineringer offentliggjort! Prisoverrækkelsen finder sted den 19. juni i Skuespilhuset i København. Se de nominerede her:

De nominerede i kategorien Årets Skuespil er:
Festen – REPUBLIQUE
Requiem – Betty Nansen Teatret
Tør aldrig tårer bort uden handsker – Eventministeriet, Det Kongelige Teater

De nominerede i kategorien Årets Særpris er:
Rocky! – Husets Teater
Jeg løber – Systemet og Det Kongelige Teater
Aftenlandet – Aalborg Teater

De nominerede i kategorien Årets Mandlige Hovedrolle er:
• Paw Henriksen – Mig og Tyson – Teater Grob
• Morten Burian – Rocky! – Husets Teater
• Elliott Crosset Hove – Hamlet – Vendsyssel Teater

De nominerede i kategorien Årets Kvindelige Hovedrolle er:
• Natalí Vallespir Sand – Så længe mit hjerte slår – Odense Teater
• Ina-Miriam Rosenbaum – JOB – et enkelt menneske – Off Off/Produktion
• Danica Curcic – Jeanne d’Arc – REPUBLIQUE

De nominerede i kategorien Årets Danser er:
• Jón Axel Fransson – Farlige forbindelser og Spar dame – Det Kongelige Teater
• Csongor Szabó – Tales of a Nordic Mind i Don’t Leave Me Alone – Dansk Danseteater
• Ida Praetorius – Spar dame – Det Kongelige Teater

De nominerede i kategorien Årets Sanger er:
• Magnus Vigilius – Valkyrien – Den Ny Opera
• Xenia Lach-Nielsen – Chess – The Musical – Chess 2018
• Jullie Hjetland – Troen og ingen – Teatret Svalegangen

De nominerede i kategorien Årets Scenedesign er:
• Marie í Dali – Valkyrien – Den Ny Opera
• Christian Albrechtsen (scenografi og kostumer), Mathias Hersland (lysdesign) – Lyden af de skuldre vi står på – Aarhus Teater
• Ida Grarup Nielsen – Silent Zone – CPH Opera Festival

De nominerede i kategorien Årets Børne-/ Ungdomsforestilling er:
Knud Romers ABC – BaggårdTeatret, Den Fynske Opera, SART Danseteater
Fucking Åmål – Teater Hils din mor og Teater Vestvolden – Hvidovres Teater
Historien om huset, der blev til en prik – Teatret Gruppe 38

De nominerede i kategorien Årets Performance er:
Skjult nummer – Cantabile 2
Garden – HIMHERANDIT Productions og Bora Bora – Dans og visuelt teater
Vrede – REPUBLIQUE

De nominerede i kategorien Årets Danseforestilling er:
X-mythologies – Black Box Dance Company og recoil performance group
Spar dame – Det Kongelige Teater
Human In Balance – DON GNU, Bora Bora – Dans og visuelt teater, Dance House Lemesos (Cypern)

De nominerede i kategorien Årets Musical / Musikteater er:
Så længe mit hjerte slår – Odense Teater
Lyden af de skuldre vi står på – Aarhus Teater
En smule i overkanten – PLATT-FORM

De nominerede i kategorien Årets Instruktør er:
• Rolf Heim – Festen – REPUBLIQUE
• Jacob Schjødt – Hamlet – Vendsyssel Teater
• Tue Biering – Rocky! – Husets Teater, ‘Silent Zone’ – CPH Opera Festival, Aftenlandet – Aalborg Teater, ‘Misundelse’ – REPUBLIQUE, Landet uden drømme – Eventministeriet, Det Kongelige Teater

De nominerede i kategorien Årets Mandlige Ensemblerolle er:
• Jesper Riefensthal – Erasmus Montanus – Bornholms Teater og Komedien hvor alt går galt – Folketeatret
• Jørgen Bing – Hamlet – Vendsyssel Teater
• Ole Lemmeke – Revisoren – Nørrebro Teater

De nominerede i kategorien Årets Opera er:
Valkyrien – Den Ny Opera
Brødre – Den Jyske Opera
Silent Zone – CPH Opera Festival

De nominerede i kategorien Årets Kvindelige Ensemblerolle er:
• Karin Bang Heinemeier – Drømme om noget andet – Teater Hund & Co.
• Kirsten Olesen – Frøken Julie – Det Kongelige Teater
• Betty Glosted – Catch Me if You Can – Odense Teater

De nominerede i kategorien Årets Dramatiker er:
• Hassan Preisler – Martyren Munk – Det Flydende Teater
• Line Mørkeby – Jeg løber – Systemet og Det Kongelige Teater
• Julie Maj Jakobsen – Aftenlandet – Aalborg Teater

Tidligere artikelFIK DU LÆST: Fokus på krop og køn
Næste artikelPrisvindende operadrama er aktuel på Det Kgl. Teater