Se sommerens teater tilbud i KULTURPULSEN

KULTURPULSEN, dk4’s magasin om kunst og kultur, er atter i luften med nyt om sommerens mange aktuelle teater-og revy forestillinger.

Se hvordan Teatret Slotsgården har forberedt sig på at lave teater i gården ved Odense Slot,  hvor de de spiller Molière farcen GEORGE DANDIN, og kom tæt på  Frilandsmuseets tilbud til børn og unge med deres FRØSNAPPERFESTIVAL – en tro kopi af forfatteren Ole Lund Kirkegaards populære børnebøgsunivers.

Programmet har også nyt om dramatikerens Julie Glargaards forestilling om Skagensmaleren Anna Ancher – ANNAS VERDEN –  der kan opleves i parken ved Sophienholm i Kongens Lyngby, og om verdens første drive in revy, COPENHAGEN DRIVE-IN, der spiller på Kulturscenen på Refshaleøen.

Her kan man møde revystjerner som Niels Olsen, Henrik Lykkegaard, Vicki Berlin, Pernille Schrøder og Thomas Mørk.

Alt sammen i KULTURPULSEN

Previous articleMomentum takker for teater genåbning med Tak for lort
Next articleRiddersalen byder på by-fortællinger og sommerskole for børn