Trodser Corona: Det Kongelige Teaters kunstnere optræder på ny hjemmeside

Det Kongelige Teater
Det Kongelige Teater har taget et nyt kreativt initiativ til at lade publikum komme tæt på deres kunstere, trods Corona lock-down. Foto: Pr

Midt i en Corona-tid kan kunsten ikke holdes nede

Selvom Det Kongelige Teater naturligvis ikke trodser regeringens anvisninger og fortsat ikke kan give publikum adgang til deres scener, har teatret taget et nyt initiativ for at give publikum adgang til kunsten.

Teatret har oprettet KGL Xtra – et nyt gratis univers på Det Kongelige Teaters hjemmeside. Her vil teatrets kunstnere vise, hvad de laver, mens de ikke kan komme på scenen.

Det Kongelige Teater lader publikum komme helt tæt på deres medarbejdere med historier optaget af dem selv på deres egne mobiltelefoner.

Samtidig opfordrer teatret publikum til at komme med forslag til det de gerne vil se og blive klogere på i denne usædvanlige tid, hvor der mere end nogensinde er brug for den ro, refleksion og inspiration, kunsten kan give. Det kunne eksempelvis være musik, historier og arbejdsdemonstrationer eller sange og danse, som man kan synge med på og bevæge sig til derhjemme – alene eller sammen med familien.

Forslag kan sendes på mail til dette link.

Oplev operaen Orfeus

Allerede nu kan man imidlertid også opleve operaen Orfeus, der ellers er midlertidigt suspenderet på grund af Covid-19 hensynet.

Tirsdag 10. marts optog DR nemlig den sidste opførelse af Monteverdis opera Orfeus før teatret måtte lukke ned.

Orfeus
Operaen Orfeus kan nu streames på Det Kongelige Teaters hjemmeside
Foto: PR

Monteverdis Orfeus betegnes ofte som verdens første opera. Den rummer noget af historiens mest smukke og hjerteskærende musik, og den handler om, hvordan kunsten og håbet kæmper med fortvivlelsen og døden. Du kan læse mere om historien her.

Nu har Det Kongelige Teater fået lov til at dele hele optagelsen. Man kan således downloade hele operaen på teatrets hjemmeside her.

 

Previous articleBora Bora’s leder aflyser: ”Det skar i hjertet at sende folk hjem”
Next articleNyd scenekunst, kunst og kultur fra sofaen: Se med her!